Blog > Komentarze do wpisu
Michnik jaki jest – każdy widzi, albo: oliwa nie żywa, KUKUŁKI

Adam Michnik przez cały miesiąc bezprawnie przeglądał teczki, w których SB zbierała tajemnice o słabościach jego bezdusznych przyjacióö a potem, zamiast oddać się do dyspozycji prokuratora choćby za naruszanie tajemnicy państwowej, bezspornie wciągnął Polaków i Wałęsę do sporu bez znaczenia o znaczek Solidarności.


Dla jednych liczą się imponderabilia, bą są oni – nie z własnego wszak wyboru – Wielkim Sztandarem Narodowym; inni podkreślają wagę życia społecznego: jednostka – w takiej poetyce – jest niczym, jednostka jest zerem. Jednym, albo dwoma zerami, przed nazwiskiem. Albo na wysokości oczu.

W audycji nadanej wczoraj przez TV Polonia dla emigrantów politycznych z Solidarności, którzy opuścili Ojczyznę z paszportem “upoważniającym do jednokrotnego przekroczenia granicy PRL-u”, Krzysztof Wyszkowski powiedział wprost tę prawdę o Michniku, którą nie tylko poeta ubierał dotychczas w różne strojne piórka.

Tak oto: SOWA na Blogg.de 3.12.2004 roku przypomniała to, co figurant kryptonim “Literat” przekazał do publikacji w Katolickim Tygodniku Społecznym “Ład” [nr.45(319) 11.11.1990 roku], i co ukazało się w Warszawie drukiem piętnaście lat temu.

walesa michnik kiszczak

Sięgnijmy może więc i po rękopis opatrzony datą 1989.

Stefan Kosiewski: KUKUŁKI

Kukułka jest ptakiem, który nie wychowuje własnych piskląt, ale podrzuca je do wychowania innym. Obserwuje najczęściej mniejsze od siebie ptaszki śpiewające: makolągwy, dzierzby, raszki, pliszki, pleszki i skowronki, gajówki, strzyżyki – w sumie ponad pięćdziesiąt różnych gatunków skrzydlatych śpiewaków; większość z nich składa jaja rankiem, kukułka zaś pojawia się wieczorem, o szarej godzinie, wyjmuje jedno jajko z obcego gniazda i kładzie w to miejsce swoje jajo. Po czterdziestuośmiu godzinach robi to samo w innym miejscu. W ten sposób rozdziela w swoim rewirze dwanaście do trzynastu jaj do wysiedzenia innym ptakom.

Kukułcze jaja są zawsze większe, niż jaja gospodarzy – ubarwieniem jednak upodobniają się do nich. I dzieje się tak zapewne za sprawą tej samej tajemniczej i groźnej siły, która nakazuje młodym podrzutkom, zaraz po wykluciu się ze skorupki, wyrzucenie z zajmowanego gniazda jaj gospodarzy a także wykluwających się piskląt. Zaś rodziców ofiar, maleńkie, śpiewające ptaszki zmusza do coraz to częstszego przysiadania z przyniesionym pokarmem na olbrzymich, o wiele większych, niż one same spasionych, tłustych, kukułczych grzbietach.

Za sprawą tej samej, tajemnej siły, która po odlocie starych kukułek (w lipcu do ciepłych krajów), młodym, wypasionym pasożytom wskazuje we wrześniu, ciemną nocą, pewną drogę do ich zimowych kwater.

Kukułki występują na całej ziemskiej półkuli wschodniej, od Gibraltaru do Kamczatki, od Murmańska do wschodnich wybrzeży Republiki Południowej Afryki. Dzięki stosowanej metodzie przynoszą na świat więcej potomstwa, niż byłyby same w stanie wyżywić. Kukułcze jaja bywają czasem rozpoznane przez ptaki będące gospodarzami gniazda, zostają wtedy wyrzucone, bądź też – jako zbyt ciężkie do wyrzucenia przez maleńkie ptaszki – zabudowane zostają w strukturę gniazda, oplecione przyniesionymi gałązkami, unieruchomione. Kamienieją na amen.

Czasem kukułki zdradzają się, dają zaskoczyć przy podkładaniu jaj. O pewnych agresywnych, zadziornych drozdach – wijących swoje gniazda na Węgrzech podobnie jak trzciniak nad wodą, w szuwarach – wiadomo, że odważnie atakują odkrytą kukułkę i wpędzają pod gniazdo, żeby się utopiła. Większość ptaszków nie stawia jednak kukułce żadnego oporu.

1989

typepad-2.jpgStefan Kosiwski: Kukułki. Maszynopis, stron 2; vide: http://sowa.blogg.de/eintrag.php?id=65 i Arch. RFE/RL, sowa Stefan Kosiewski: Nauczanie Społeczne 1974–2004   Dieser Eintrag wurde veröffentlicht in Allgemein, Bezprawie, Historia, masoneria, Narodowcy, Poezja, Stefan Kosiewski, trutki, ubowcy, żydostwo und verschlagwortet mit , , , , , , , , , , , , von sowa. Permanenter Link zum Eintrag.

sobota, 21 lutego 2015, kultur

Polecane wpisy

mysowa's Videos auf Dailymotion stat4u Sowa Magazyn Stefan Kosiewski

Pisz swój dziennik w Internecie